Aktualności - Problemy z połączeniem WIFI (Data dodania: 15.10.2021)

 

 

Jeżeli masz problem z powoli działającym lub przerywający dostępem do internetu w przypadku połączenia WiFi, przeczytaj ten artykół

Poznaj najczęstsze przyczyny słabego zasięgu. 

Powodem mogą być m.in. przestarzały router, jego nieprawidłowe umieszczenie, zła konfiguracja czy różnego rodzaju przeszkody architektoniczne – np. zbrojenia, układ ścian, znajdujące się w nich instalacje elektryczne czy zastosowane do budowy domu materiały. Niekorzystny wpływ na siłę sygnału Wi-Fi wywiera ponadto zbyt duża liczba innych sieci bezprzewodowych w bezpośrednim otoczeniu domu. Co więc robić w takich sytuacjach i jak poprawić sygnał sieci WiFi?

 

Proste sposoby poprawy działania WiFi

1. Ilość urządzeń

Na początek podpowiadamy, że problemy z WiFi może stanowić zbyt duża ilość urządzeń podłączonych do routera poprzez połączenie bezprzewodowe w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest podłaczenie jak największej ilości urządzeń stacjonarnych (TV, konsola, komputery stacjonarne) kablowo bezpośrednio do routera czy poprzez urządzenie aktywne typu switch.

2. Umiejscowienie routera

 W pierwszej kolejności warto zmienić dotychczasowe umiejscowienie routera. Urządzenie to nie powinno być w żaden sposób obudowane, znajdować się w szafie, biurku czy zamkniętym pomieszczeniu gospodarczym. Niestety często użytkownicy routerów chcą je ukryć w niewidocznym miejscu, aby nie zajmowały przestrzeni i nie psuły estetyki mieszkania. W takim przypadku odpowiedzią na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera, będzie po prostu wyjęcie go na wierzch i postawienie w nieobudowanym miejscu. Na szczęście nowsze urządzenia są na tyle estetyczne, że nie powinny rzucać się w oczy.

Dobrym pomysłem na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, jest umieszczenie routera w środku mieszkania. Dzięki temu sygnał powinien mieć możliwość dotarcia do wszystkich miejsc w miarę równomiernie. Urządzenie powinno znajdować się z dala od podłogi, najlepiej na wysokości około 1,5 metra.

3. Inny urządzenia domowe

Zakłócanie sygnału powoduje także sprzęt elektroniczny, taki jak np.: aparaty fotograficzne, kamery, mikrofalówki, dekodery, odtwarzacze multimedialne, telewizory, odbiorniki radiowe czy głośniki. Tłumienie sygnału może również wynikać z ustawienia routera blisko elementów metalowych, szklanych, ceglanych czy betonowych. Warto więc umiejscowić router w taki sposób, aby nie znajdował się w ich bezpośrednim sąsiedztwie i wzmocnić tym samym Wi-Fi.

4. Kanał nadawania

Rozważ możliwość zmiany kanału transmisji w swoim routerze. Jest to uzasadnione zwłaszcza w przypadku, kiedy urządzenie pracuje w częstotliwości 2,4 GHz. Wówczas poszczególne kanały mogą nachodzić na siebie i dochodzi do ich przeciążenia przez inne urządzenia znajdujące się niedaleko. Router jest fabrycznie ustawiany na jeden z 13 kanałów 

Aby sprawdzić zasięg Wi-Fi oraz poziom obciążenia poszczególnych kanałów, należy posłużyć się internetowymi aplikacjami skanującymi. Zmian można dokonać w zaawansowanych ustawianiach routera.

5. Sprawdźcie, czy nie macie nieproszonych gości

Zdarza się, że jeśli hasło zabezpieczające naszą sieć jest zbyt słabe, ktoś w pobliżu podłącza się d niej z łatwością, spowalniając działanie internetu. Jak sprawdzić, czy wasze WiFi nie dorobiło się "pasażerów na gapę"? Jest na to sposób. Wireless Network Watcher to nie zajmujący wiele miejsca, w dodatku bezpłatny program przeznaczony dla dowolnej wersji Windowsa, dzięki któremu łatwo i szybko sprawdzimy, jakie urządzenia są aktualnie podłączone do naszej domowej sieci. Program skanuje wyłącznie naszą sieć, a nie wszystkie w pobliżu oraz czytelnie rozgranicza, które podłączone urządzenia to komputery, smartfony czy nasz router. Najprostszy patent na nakrycie kogoś na nielegalnym korzystaniu z waszego internetu. Zmiana hasła dostępowego powinna wtedy załatwić sprawę raz na zawsze.  

 

6. Aktualizacja routera

Jedną z podstawowych rzeczy jest również aktualizacja oprogramowani (firmware) routera, ponieważ każda nowa wersja poprawia znalezione błędy jak również wprowadza nowe funkcjonalności.

Aktualizacje oraz instrukcje powinny być dostępne na stronach producentów routerów. Jeżeli router jest kilkuletni niestety takie aktualizacje mogą być niedostępne i potrzebne będzie rozważenie wymiany routera.